پوستر

به ورقه يا تابلويي گفته مي شود كه برای انتقال صريح، روشن، جالب توجه و ارزان اطلاعات و يا ترويج طرز فكرها، ايده ها و ارزش ها مورد استفاده قرار می گیرد.
«پوستر» یک اثر چاپ شده از یک موضوع، رویداد یا واقعه خاص است که به منظور اطلاع رسانی به قشر گسترده ای از مخاطبان ارائه می شود. «پوستر» یکی از زیر مجموعه های هنر گرافیک است با سابقه بسیار قدیمی ولی از زمان ابداع لیتوگرافی رنگی با ویژگی های جدید مطرح شده است.
اگر چه نخستین پوستر انگلیسی در سال 1871 میلادی توسط «فدریک واکر» به روش حکاکی روی چوب تهیه شد. ولی «ژول شره» فرانسوی را باید «پدرهنر پوستر» دانست. سپس «تولوز - لوترک» اهل فرانسه (1864 - 1901 م) تحت تاثیر «ژول شره» و با بهره گیری از باسمه های ژاپنی عرصه تازه ای را در برابر هنر پوستر گشود. «تولوز لوترک» طراح پوستر، باسمه ساز و چاپگر اهل فرانسه، نقش مهمی در شکل گیری و تحول طراحی پوستر مدرن داشت.
پس از جنگ جهانی دوم، هنر پوستر در مراکز تحول اولیه اش (فرانسه، انگلستان، روسیه و آلمان) محدود نماند. بخصوص لهستان، کوبا، ژاپن و بسیاری از کشورهای جهان سوم در این عرصه درخشیدند.
در ایران نیز از دهه 1960 میلادی، هنر پوستر با آثار «مرحوم مرتضی ممیز» و چند تن از استادان و طراحان گرافیک وارد مرحله تحول جدی خود شد.
برای پوستر نمی توان ابعادی قراردادی منظور کرد، ولی برای نصب غالباً ابعاد استاندارد 70×50 و یا 100×70 را در نظر می گیرند. به همین دلیل پوستر در همه جای دنیا غالباً به صورت عمودی تعریف شده است. طراحی بردهای داخل شهری برای نصب پوستر تابع این ابعاد استاندارد است. ولی در خصوص پوسترهای فانتزی این ابعاد به صورت آزاد عمل می شود که امروزه بسیار شاهد آن هستیم.
پوستر از متداول ترین نوع ساختار گرافیکی است که معمولاً دو عامل مهم «پیام» و «تصویر» را در بر می گیرد. عملکرد پوستر ارتباط برقرار کردن مخاطب با موضوع تبلیغ است.

 

انواع پوستر

1. پوستر با عناوین «شناختی»: پوستر بازیکنان فوتبال، معرفی شهرهای دیدنی و...
2. پوستر با مطالب و عناوین «خبری»: پوستر جشنواره ها و سمینارها و...
3. پوستر با عناوین «آموزشی و تربیتی»: پوستر نمایشگاه لوازم آموزشی و کمک آموزشی، پوستر بهداشت و سلامتی
4. پوستر با عنوان «فراخوان و یا دعوت به بازدید: پوستر فراخوان و یا دعوت به سمینار، فعالیت هنری و ...
5. پوستر برای «اطلاع رسانی»: پوستر برای کمک به مردم محروم و زلزله زده، عناوین سیاسی، فرهنگی و...
6. پوستر با موضوع «اقتصاد و تجارت»: پوستر برای فعا لیت های تجاری مثل عطر، پوشاک، فروش فوق العاده محصولات یک موسسه، تبلیغ کالا و ...

با توجه به موارد استفاده از پوستر، گروه سنی و طبقات اجتماعی، نوع رنگ، فونت نوشتاری، ایجاد فضا و حتی قطع و اندازه پوستر نیز انتخاب می شود.

 

ويژگي هاي پوستر

عقيده بر اين است كه پوستر هر قدر ساده تر طراحی و ارائه شود، تاثير بيشتري خواهد داشت. پوستر خوب و موثر ويژگي هايي به شرح زير دارد:

1. پوستر با توجه به هدف و منظور خاصي تهيه شود .
2. يك پوستر خوب بايد داراي پيام هاي روشن و واضح باشد .
3. بهتر است از رنگ هاي زنده و معني دار در طراحی آن استفاده شود .
4. بهتر است به اندازه كافي بزرگ و جاذب باشد.

 

ویژگی های یک پوستر موفق

1.   سادگی: سادگی مقوله ای است که در اغلب محصولات گرافیکی برای سرعت بخشیدن به درک مفهوم استفاده می شود. در پوستر نیز سادگی را با استفاده مناسب از فرم و رنگ ایجاد می کنند. پرهیز از سادگی موجب بروز گنگی و پیچیدگی در پوستر می شود.
2. گویا بودن: گویای یعنی با نگاه اول به پوستر، کلیت موضوع را دریابیم. به زبان ساده تر، فضای پوستر به موضوع آن ربط داشته باشد.
3. جذابیت در انتخاب عناصر و رنگ ها: پوستر باید جذاب باشد تا بتواند جلب توجه کند. یکی از مهم ترین فاکتورهای جذابیت در پوستر، رنگ است. طراح پوستر در حیطه موضوع مورد نظر، باید بخوبی از رنگ های برای ایجاد جذابیت بصری استفاده کند.
4. اندازه و کادر مناسب: باید قبل از شروع به طراحی اندازه مناسب در نظر گرفته شود. کادر عمودی، کادری است خبری و هر چه باریک تر باشد، خبر تند و تیزتر به مخاطب منتقل می شود. به عبارت دیگر رسمی ترین و با صلابت ترین کادر برای پوستر، کادر عمودی است. کادر افقی کادری است آرام و ساکن که عجله ای برای انتقال پیام ندارد. موضوع های داستان گونه، مذهبی و طبیعت را می توان در غالب این کادر طراحی کرد. کادر خشتی یا مربع، کادری است دوستانه و دموکراتیک. این کادر برای موضوع هایی نظیر صلح، آشتی و کودکان مناسب است.
5. ترکیب بندی مناسب فرم و رنگ: قرارگیری مناسب عناصر در کادر پوستر نیازمند آشنایی طراح با کادر و کمپوزسیون مناسب است. کمپوزسیون یعنی ترکیب بندی بجا و مناسب فرم در کادر به نحوی که یک طرح واحد را تداعی کند و چشم نواز باشد. گروهی از رنگ ها در کنار یکدیگر جلوه ای زیبا و مناسب دارند. طراح با علم رنگ شناسی خود باید بدرستی رنگ های مورد نیاز را انتخاب کند.
6. هارمونی و هماهنگی: عدم پراکندگی فرم و عناصر پوستر به نحوی که طرح واحدی را تداعی کنند.
7. خلاقیت خاص: یعنی طرح حاکی از ایده ای مبتکرانه و خاص باشد و مخاطب را پس از دریافت آن ایده به وجد آورد. این ایده مبتکرانه عامل جذابیت را در پوستر تقویت کرده و باعث ماندگاری آن می شود.
8. خوانایی (در پوسترهای نوشتاری): اگر پوستر به لحاظ ساختار و شکل کلی نوشتاری است، در حیطه خوانایی مهم نیست که نوشتار از چه نوع فونت، فرم و یا جلوه های خاص در طراحی بهره برده است، بلکه مهم این است که نوشتار حاوی غلط املائی نباشد و مخاطب توانایی خواندن آن را داشته باشد.
9. اجرای مناسب ایده: اجرای مناسب یعنی این که طرح نهایی عاری از ضعف در اجرا بوده و ایده مورد نظر برای طراحی پوستر به نحو مناسب، اجرا شده باشد. بعد از خلاقیت، مهم ترین فاکتور اجرای مناسب است. طراح گرافیک در واقع طراح ایده است و چه خوب است که اجرای اثر نیز بر عهده خود او باشد، در عین حال ممکن است اجرا به اشخاص دیگری محول شود. باید این جمله را به خاطر سپرد: یک پوستر که ایده ندارد، اما دارای اجرای مناسب و حرفه ای است به مراتب بهتر است از پوستری که ایده ای مناسب دارد، اما اجرای آن ضعیف است. بنابراین طراح گرافیک باید با انواع تکنیک ها و نرم افزارها آشنا باشد.
10. چیدمان (Layout) مناسب تیترهای اصلی و فرعی: انتخاب فونت یا قلم مناسب با موضوع پوستر، انتخاب رنگ مناسب حروف. چیدمان مناسب در کادر به نحوی که به عناصر یا طرح اصلی لطمه ای وارد نشود و چه بسا آن را تقویت کند Layout یا چیدمان مناسب گفته می شود.

 

موارد زیر در ایجاد حرکت نقش اساسی دارند:

1. به کار بردن خطوط جهت دار که چشم را هدایت کند.
2. اضافه کردن تصویری که حرکت را تداعی کند.
3. گروه بندی عناصر موجود در کار


عناصر مهم در طرح یک پوستر

الف) توازن: ایجاد ارتباط بصری بین عناصر تشکیل دهنده پوستر که به دو صورت است:
1. توازن سنتی یا متقارن که بیشتر بومی و سنتی و آرامش دهنده است.
2. توازن غیر سنتی و یا غیر متقارن که تحرک و سرزندگی از ویژگی های این نوع طراحی است.

ب) وحدت: تمام قسمت های پیام رسان باید نوعی یگانگی را تداعی کنند. برای رسیدن به وحدت باید به موارد زیر توجه کرد:
1. تداخل بخش های پیام رسان در یکدیگر برای سیال نمودن یک بخش در بخش دیگر
2. استفاده از زمینه پشت کار
3. استفاده از زمینه به عنوان محدوده ای یک دست یا فضای خالی

ج) حرکت: شکل دادن به اجزاء باید به گونه ای باشد که بی اختیار نگاه بیننده از یک سو به سوی دیگر همان طور که مورد نظر طراح بوده است، حرکت داده شود.

د) تا کید: اختصاص درجات متغیر از اهمیت نسبت به عوامل تشکیل دهنده طرح پوستر

تهران، سهروردی شمالی، پلاک 297، طبقه 3، واحد 5 52 37 47 88 info@ roozeabi.com

آتلیه روز آبی

آتلیه روز آبی با پشتوانه تجربه ای که در سالیان گذشته به دست آورده است، در انجام اموری نظیر: طراحی گرافیک (لوگو، اوراق ادرای، پوستر، بروشور، کاتالوگ، صفحه آرایی کتاب و نشریه  و ...، بسته بندی، آگهی و ...)؛ عکاسی صنعتی و پرتره؛ مشاوره تبلیغات و چاپ در کنار شما است.
 

 

خبرنامه

برای دریافت خبرنامه لطفاً نام و ایمیل خود را ثبت کنید.