فولدر و فلایر

فولدر را می توان به زبان ساده یک پوشه با طراحی و برش های خاص دانست که امکان ارائه یک بسته تبلیغاتی و یا اطلاع رسانی (شامل اوراق ، بروشور ، کارت ، CD  و …) را به صورت یکجا فراهم می کند.
به بیان دیگر فولدر یا پوشه، ابزاری است که به وسیله آن می توان دسته ای از کاغذ و اسناد را به طور منظم در کنار هم قرار داد و محافظت نمود.
فولدر در جنس ها و شکل های مختلفی ساخته و استفاده می شود. معمول ترین آن فولدر مقوایی با چاپ رنگی است. این نوع فولدر علاوه بر جنبه محافظتی و بسته بندی برای اسناد و مدارک، به عنوان یک ابزار تبلیغاتی و اطلاع رسانی نیز استفاده می شود.
فولدرهای مقوایی از نظر شکل و ابعاد، محدودیتی ندارند. مهم این است که اولاً بتوان تعدادی کاغذ A4 را بدون بروز زحمت درون آن جای داد و ثانیاً قالب آن، میزان دورریز کمتری را داشته باشد.
معمولاً قالب فولدر به طوری طراحی می شود که اجزای آن در همدیگر قفل شده و بدون نیاز به چسب و صحافی، حالت پایداری داشته باشد. در برخی از انواع آن می توان برش هایی برای قرار دادن کارت ویزیت یا CD تعبیه نمود.
توصیه می شود فولدر از جنس مقوای گلاسه ضخیم، مثلاً 300 گرمی یا 250 گرمی چاپ شود تا هم ایستایی و هم دوام خوبی داشته باشد. به همین منظور، بهتر است مقوای آن پس از چاپ، با سلفون مات یا براق روکش شود.
چاپ فولدر می تواند یک رو و یا دو رو باشد. این امر بستگی به نیاز سفارش دهنده و یا تشخیص طراح برای زیبایی و نیز استفاده بیشتر از سطح مقوا برای رساندن پیام تبلیغاتی، دارد.
چاپ فولدر با با در نظر گرفتن ویژگی های ذکرشده، مستلزم طراحی و محاسبه دقیق خط تیغ یا قالب است.
برای طراحی و چاپ فولدر عموما از سایزهای متعارف و استاندارد استفاده می شود ولی با توجه به نوع کاربرد از سایزهای خاص نیز استفاده می شود.
سایزهای استاندارد:
•    A4 = 22 x 31 cm
•    B4 = 25 x 35 cm
•    A5 = 16 x 22 cm
•    B5 = 18 x 25 cm
•    سایزخشتی کوچک = 19x 19 cm
•    سایزخشتی بزرگ = 23x 23 cm
•    سایزپالتویی = 14x 19 cm

تراکت / فلایر

تراکت یا فلایر یک برگ در قطع کوچک، حاوی مشخصات و اطلاعات یک محصول است. خدمات و یا اطلاع رسانی برای یک رویداد همانند معرفی محصول، فروش ویژه، افتتاحیه و … استفاده از گرافیک زیبا و اصولی و همچنبن مواد مصرفی مناسب برای چاپ تراکت بسیار موثر و کارآمد است.
تراکت تبلیغاتی عمری کوتاه دارد و برای اطلاع رسانی با بیانی مستقیم و شیوا به منظور جذب مخاطب و ترغیب او برای خرید کالا یا استفاده از خدمات توزیع می گردد. در طراحی تراکت نخست باید بدانیم که چه چیزی را می خواهیم به مخاطب خود القا نماییم. گاهی می خواهیم از حراج های فصلی مخاطب را آگاه کنیم و گاهی برای جشنواره ها و ... تمامی این امور را می توان با طراحی و پخش یک تراکت مناسب انجام داد.
تراکت‌های تبلیغاتی برخلاف سادگی شان، در نحوه توزیع و استفاده، یکی از مهم‌ترین روش‌های طراحی را برای ارائه تبلیغ مناسب و تأثیرگذاری بالا نیاز دارند و مستلزم مواردی بسیار برای ارائه یک تبلیغ موثر هستند.  به صورت کلی می‌توان گفت هرچقدر تراکت تبلیغاتی شما از نظر گرافیکی پویاتر و زیباتر باشد تأثیر گذاری آن بر ذهن مخاطب بیشتر است.

تهران، سهروردی شمالی، پلاک 297، طبقه 3، واحد 5 52 37 47 88 info@ roozeabi.com

آتلیه روز آبی

آتلیه روز آبی با پشتوانه تجربه ای که در سالیان گذشته به دست آورده است، در انجام اموری نظیر: طراحی گرافیک (لوگو، اوراق ادرای، پوستر، بروشور، کاتالوگ، صفحه آرایی کتاب و نشریه  و ...، بسته بندی، آگهی و ...)؛ عکاسی صنعتی و پرتره؛ مشاوره تبلیغات و چاپ در کنار شما است.
 

 

خبرنامه

برای دریافت خبرنامه لطفاً نام و ایمیل خود را ثبت کنید.