بروشور و کاتالوگ

بروشور و کاتالوگ نماینده سازمان و شرکت شما هستند. آنها دقیقاً باید همان کاری را بکنند که اگر شما در آن لحظه آنجا بودید، آن را انجام می دادید. وظیفه اصلی آنها معرفی درست و موثر اهداف، دیدگاه ها و ارزش های سازمان شماست.
از بروشور و کاتالوگ به عنوان تبلیغات و رسانه ماندگار یاد می کنند. بروشور یا کاتالوگ نوعی رسانه تجاری چاپی است كه حاوی شرح مشخصات، كاربرد كلی كالاها و برخی اطلاعات مفید دیگر كه مورد نیاز مصرف كنندگان و مشتریان شما قرار می گیرد.
کاتالوگ به مجموعه گردآوری شده از محصولات یا خدمات ارائه شده توسط یک شرکت یا یک موسسه با ریزترین اطلاعات مورد نیاز برای فروشنده یا واسطه آن کالا یا خدمات گفته می شود.
کاتالوگ ها برای محصولات عمده یک شرکت تولیدی و یا برای ارائه خدمات یک شرکت خدماتی طراحی می گردند و دارای جزئیاتی هستند که برای مصرف کننده نهایی اهمیتی ندارد اما برای واسطه، فروشنده یا مغازه داری که این کالا یا خدمات را انتخاب می کند تا به مصرف کننده عرضه کند، مهم است.

تفاوت های اساسی میان بروشور و کاتالوگ

کاتالوگ برای واسطه و توزیع کننده کالا یا خدمات، طراحی و چاپ می شود. اما بروشور برای مصرف کننده طراحی و چاپ می شود. اصولا وقتی طراحی بروشور را آغاز می کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که اساسا این برگ، قرار است به دست آخرین نفری که می خواهد این محصول یا خدمات را مصرف نماید، برسد. طراحی و چاپ بروشور بسیار کم هزینه تر از طراحی و چاپ کاتالوگ است و در تیراژ پایین چاپ می شود. اساسا کاتالوگ با کاغذ گرم پایین و در تیراژ بالا چاپ می شود.
بروشور حاوی نکات و اطلاعاتی است که مورد نیاز مصرف کننده در حین مصرف یا انتخاب کالا است. بروشور در اندازه و فرم های مختلف چاپ می شود و استاندارد خاصی برای آن وجود ندارد. می تواند لت دار یا منگنه ای باشد. لت دار آن می تواند 2، 3 و یا ... لت داشته باشد. نکته مهمی که باید در طراحی بروشوردر نظر گرفته شود استفاده از عکس با کیفیت عالی از محصول یا خدمت  است. هرچه نسبت متن به عکس کم تر باشد، طراحی بروشور بهتر و جلب توجه بیشتری خواهد کرد. مخاطبان معمولا در وهله اول با دیدن عکس های جذاب و رنگ های چشم نواز، به دیدن و مطالعه بروشور راغب می شوند. مخاطب یک بروشور، دوست ندارد بروشوری که در دست دارد همانند یک کتاب داستان پر از نوشته های طولانی و بدون طرح و عکس باشد.

نکات مهم طراحی کاتالوگ و بروشور

در طراحی باید توجه داشته باشید که مخاظبان ابتدا به تصاویر، سپس به رئوس مطالب و در آخر به جزییات فرم طراحی شده توجه می کنند. این قانون را در طراحی بروشور و کاتالوگ در نظر داشته باشید و مطالب مهم تر و اطلاعات فروش را با کمک تصاویر و رئوس مطالب برجسته نمایید تا جلب توجه بیننده را بکند.
«کمترین، بیشترین است» مهم ترین قانون طراحی است که باعث می شود توجه مشتری بیش از 7 ثانیه به بروشور جلب شود. معمولا وقتی متن موجود در کاتالوگ یا بروشور کم باشد، خواننده انگیزه بیشتری برای خواندن پیدا می کند.
وجود عکس برای یک طراحی گرافیک موثر، بسیار مهم است. عکس و عناصر بصری، خواننده را مجذوب محتوای کاتالوگ یا بروشور می کند و کمک می کند خواننده درک بهتری از کار شما پیدا کند. برای داشتن یک ارتباط موثر و مفید، باید تصاویر را با دقت انتخاب و آن هایی را که فلسفه وجودی و خدمت یا محصول شما را بخوبی بیان و پیشرفت شما را تضمین می کنند، به کاتالوگ یا بروشور اضافه کنید. این امر شما را در رسیدن به اهدافی که به خاطر آن ها تبلیغ می کنید یاری می کند.
می توان گفت عکس محصولات، مهم ترین آیتم جلب کننده و محرک است که می توان در طراحی بروشور از آن استفاده کرد. در معرض نمایش قرار دادن محصولات و خدماتی که ارائه می دهید، در بالا بردن میزان فروش و بازاریابی محصول بسیار مهم است. نقش تصویر ذهنی مخاطب را در طراحی گرافیک کاتالوگ و بروشور جدی بگیرید.

انواع کاتالوگ یا بروشور

بنا بر اندازه و شکل صفحه، بروشور یا کاتالوگ انواع مختلفی دارد. متداول ترین آن عبارتند از:

2 لت

بروشور 2 لت بهترین روش برای تبلیغ کار و فعالیت تجاری شماست. خواندن مطالب آن آسان تر و زمانی که صرف خواندن آن می شود، کمتر است. بروشور 2 لت به دلیل اینکه قابلیت خواندن و حمل بهتر و آسان تری دارد در رقابت های تجاری نقش حیاتی تری ایفا می کند.

آتلیه روز آبی

 

3 لت

طراحی سه لت یکی از متداول ترین فرم های طراحی گرافیک بروشور یا کاتالوگ است که هیچ گاه نمی توان اهمیت آن را انکار کرد. از مهم ترین ویژگی این نوع طراحی بروشور فضای زیادی است که برای ارائه اطلاعات در آن وجود دارد. این نوع طراحی اغلب به عنوان آگهی های تبلیغاتی موثر مورد استفاده قرار می گیرد.

آتلیه روز آبی

 

ضمیمه  (Gate-fold)

بروشور یا کاتالوگ های Gate-fold  یکی از ابزارهای مهم و تاثیر گذار در بازاریابی است که اگر به شیوه مناسب مورد استفاده قرار گیرد نتایج چشم گیر و قابل توجهی به دنبال خواهد داشت. اگر چه هزینه چاپ این نوع بیشتر از چاپ انواع معمولی است، اما در نوع خود منحصر به فرد و مدرن است.

آتلیه روز آبی

 

Z-fold

بروشور یا کاتالوگ Z-fold  اغلب به عنوان بروشور3  لت مورد استفاده قرار می گیرد، چون مانند نوع 3 لت دارای سه لایه است. این فرم طراحی دارای شامل 6 پنل است که یکی از آن ها پنل رویی و یکی پنل پشتی به شمار می آید. این گونه بروشور یا کاتالوگ اغلب برای ارائه اطلاعات محصول و جزییات کمپانی مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل اینکه قیمت این نوع با قیمت سه لت برابر است استفاده از آنها رایج تر است.

آتلیه روز آبی


 
کاتالوگ ها معمولا چند لت، سیمی و یا منگنه ای چاپ می شوند، اما نوع سیمی آن پرهزینه و بسیار نادر است.

تهران، سهروردی شمالی، پلاک 297، طبقه 3، واحد 5 52 37 47 88 info@ roozeabi.com

آتلیه روز آبی

آتلیه روز آبی با پشتوانه تجربه ای که در سالیان گذشته به دست آورده است، در انجام اموری نظیر: طراحی گرافیک (لوگو، اوراق ادرای، پوستر، بروشور، کاتالوگ، صفحه آرایی کتاب و نشریه  و ...، بسته بندی، آگهی و ...)؛ عکاسی صنعتی و پرتره؛ مشاوره تبلیغات و چاپ در کنار شما است.
 

 

خبرنامه

برای دریافت خبرنامه لطفاً نام و ایمیل خود را ثبت کنید.